CNC Tezgâh Kesici Takımları Seçerken 8 Önemli Husus

🔴 CNC tezgâh kesici takımları seçerken dikkat edilmesi gereken 8 önemli husus

Bir CNC işleme makinesinin takımın da neye ihtiyacınız var?

Bu basit bir soru, değil mi?

  • Kolay Kurulum/Ayar
  • Güvenilirlik
  • Sağlam & Dayanıklılık
  • Yüksek Hassasiyet

Bir takım nasıl çalışmasını istiyorsanız o şekilde parça üstünden talaş kaldırır. CNC makine atölyelerindeki birçok mühendis için zorlu olan, işin düzgün yapıldığından emin olmak için doğru takımın nasıl seçileceğidir.

Tabii ki, bir CNC makine kesme takımı seçmek sadece takımın performansı ile ilgili değildir. Maliyet çok büyük bir faktördür ve bu makalede buna da değineceğiz.

İşte bir CNC makine kesme takımı seçerken mühendislerin ve CAM operatörlerinin göz önünde bulundurması gerekenler.

1. İş Parçası Malzemesi ve Özellikleri

Takım seçimi büyük ölçüde iş parçası malzemesine bağlıdır. Birçok imalatçı firma öncelikle alüminyum, sfero ve gri demir dökümleri işler.

Her malzeme için favori CNC işleme metal kesme takımları var.

Mühendisler, öncelikle risk, envanter ve maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olan kanıtlanmış standartlaştırılmış takımları kullanmayı tercih eder.

Farklı şekilleri işlemek için matkaplar, frezeler ve kılavuzlar gibi takımlar gereklidir ve her takım türü ve malzeme için standart takımlar vardır.

Örneğin, her biri alüminyum, sfero ve gri demir işlemek için birer tane olmak üzere üç farklı standart 90° kare kenar yüzey frezesi bulunur.

Bu malzemelerden alüminyum en yüksek işlenebilirliğe sahiptir , bu nedenle alüminyum takım, daha hızlı çalışabilmeleri için dakikada daha yüksek işleme hızlarına sahiptir.

2. Üretim Hacmi

Genel olarak, yüksek hacimli projeler için özel, yüksek kaliteli kesici takımlar seçilir ve düşük hacimli işler daha ekonomik düzeyde takım kullanır.

Bu, yüksek kaliteli, özelliğe özel takımların maliyetinin, o takım tarafından yapılacak yüksek miktarda parça ile doğru orantılı bir şekilde ilerler bu da ölçek ekonomisidir.

CNC Tezgâh Kesici Takım Seçimi

3. Çok Özellikli Takım Olanakları

Çok özellikli takımlar, CNC işlemede büyük maliyet ve emek tasarrufu sağlayabilir. Birden fazla görev (üç, dört veya daha fazla) bir takım tarafından tamamlanabiliyorsa, döngü süresini artırırken aynı zamanda takımı değiştirmek için gereken süreyi azaltır.

Örneğin, uygun şekilde tasarlandığında, takılabilir bir birleşik takım, muhtemelen üç farklı şekilde delebilir ve pah kırabilir, işi altı takım (ve altı takım değiştirme) yerine tek bir takım değiştirme ve tek bir takım ile halledebilir.

Evet, bu özel üretim, çok özellikli aracın maliyeti 3.000 dolardan fazla olabilir, ancak tasarruflar, özellikle yüksek hacimli bir projede maliyetleri dengelemek için gerekli olabilmektedir.

CNC İşleme

4. Makine Kapasitesi

Çoğu kesici takım, çoğu CNC makinesinde kullanılabilir. Ancak bu, her zaman bu makinelerin en verimli olduğu anlamına gelmez. 

Mühendisler ve operatörler, daha büyük beygir gücüne sahip bir makinenin (daha büyük bir konik açı ile), birçok işlevi yerine getirebilen birleşik takımları kullanma fırsatları sağladığını bilir.

Büyük dökümler, onları taşımak için vinçlerin yardımına ihtiyaç duyarken, daha küçük dökümlerin bu zorluğu yoktur. Aslında, daha büyük bir makinede aynı anda iki veya üç küçük parçayı çalıştırabilen bir fikstür tasarlayarak verimliliği artırma fırsatları olabilir. Bu, büyük makine = büyük dökümün mutlaka doğru olmadığı bir örnek.

En iyi verimliliği bulmak, çoğunlukla proje ihtiyaçlarına ve makinenin onu çalıştırma kabiliyetine ve kullanılabilirliğine uygun doğru aleti seçmekle ilgilidir. Bir makine de aynı anda birden fazla parça çalıştıralabiliyorsa ve operatör bir yerine üç parçayı değiştiriyorsa, bu hiç akıllıca olmaz.

Bir palet üzerinde birden fazla parça çalıştırmak, parça başına palet ve takım değiştirme sayısını azaltarak zamandan tasarruf sağlar. 
Örneğin, bir parçaya kıyasla üç parçayı aynı anda çalıştırmak, parça başına takım değiştirme ve palet değiştirme süresinden 1/3 oranında tasarruf sağlar, ayrıca makine merkezindeki üç parça arasındaki hızlı hareketleri artırır.

CNC Tezgâh Kesici Takım Malzeme Tercihi

5. Takım Malzemesi

Aynı kesici takım , bazıları diğerlerinden daha dayanıklı (ve pahalı) birçok farklı malzemeden yapılabilir.

Karbür , güvenilir bir kesici takım oluşturan bir malzemedir. Yine de, PCD uçlu bir alet başka bir dayanıklılık düzeyine ulaşır. PCD veya polikristal elmas, en sert modern kesme aletini oluşturmak için elmas parçacıklarının metalik bir bağlayıcı ile sinterlenmesiyle yapılır.

PCD uçlu bir delme takımının takım ömrü, bir yekpare karbür takımınkinin yaklaşık 4 katı iken (10.000’e karşı 2.500 parça), aynı zamanda %25 daha hızlı çalışabilir.
Üretimdeki bu fark (daha yüksek iş mili hızı, ekstra ilerleme hızı ve işçilikten, kurulumdan vb. tasarruflar), ikisi arasındaki maliyet farkını dengeler (karbür için yaklaşık 180$ ve PCD için 960$).

İlk dayanıklılığına ek olarak, bir PCD takımı tekrar tekrar kullanabılırken, bir takım imalatçısı bir karbür takımı, delme operasyonu için arka koniğe kadar birçok kez yeniden taşlayabilir Her seferinde .05 ile .20 mm taşlansa bile, sonunda o karbür takım çok fazla aşınacaktır.

Birçok CNC makine atölyesi, bir takımın ne zaman arızalanabileceğini tahmin etmek için kesme monitörleri ve/veya takım ömrü sayıları kullanır.  Bunlar, kesici kenarlardaki aşınmayı görmek için aletleri denetleyen deneyimli operatörlerle birleştiğinde, her bir parçanın düzgün şekilde kesilmesini sağlamaya yardımcı olur. Bu noktada GO2cam Maliyet Hesabı da size yardımcı olabilmektedir.

Masif karbür daha ucuz bir seçenek, maliyetleri %75 azaltabilen lehimli karbür uçlara veya ceplere sahip çelik bir alet gövdesi kullanmaktır . Diğer seçenekler, maliyeti ve performansı daha da düşüren ve genellikle daha küçük CNC makine atölyeleri tarafından kullanılan yüksek hızlı çelik takımlar ve karbür uçlu takımlardır.

cnc takım üreticileri

6. Takım Üreticisi Seçimi

Herhangi bir satıcı ortaklığı gibi, bir takım üreticisi ve bir CNC makine atölyesi de en iyi şekilde, birbirlerine aşina olduklarında çalışırlar . Ve yine, herhangi bir ilişki gibi, aşinalık ancak bir mağaza stratejik sayıda satıcı ortaklığına yatırım yaptığında inşa edilebilir.

Tipik olarak, büyük bir CNC makine atölyesi, her biri genellikle belirli zorlukları karşılayan bir niş olan yedi ila sekiz takım üreticisi ile ortaklıklara yatırım yapar: katı karbür takımlar, takılabilir birleşik takımlar, PCD uçlu takımlar, makara delikleri için kademeli birleşik takımlar, vb.

Güvene dayalı ilişkiler geliştikten sonra, CNC makine atölyeleri artan satın alma gücünden, ara sıra hızlandırılmış projelerden veya zorlu bir iş sırasında bir müşteriyi memnun etmek için ekstra yol kat etmeye yönelik genel bir istekten yararlanabilir. Yine, daha büyük, daha deneyimli CNC atölyeleri burada avantaja sahiptir.

Büyük CNC makine atölyelerindeki mühendisler, bu atölyede ihtiyaç duyulan tüm takımların ¾’ünden fazlasını tasarlayabilir veya tasarlatabilirler. 

Örneğin, proje eklenebilir bir birleşik takım gerektiriyorsa, mühendis parça geometrisini ve modeli araç üreticisi temsilcisine gönderir ve birlikte tasarımı tamamlarlar. Bu uygulamalı bağlantı, daha güvenilir bir genel proje ile sonuçlanır.
Küçük CNC makine atölyeleri, tasarım ve mühendislik uzmanlığı için tamamen takım üreticisi temsilcilerine güvenmelidir.

7. Planlama

Mühendisler, atölyede yeni bir projenin nasıl tamamlanacağını belirlediklerinde, genellikle en iyi  senaryoyu (en iyi takımlama, agresif çevrim süreleri, üst düzey fikstürle bağlama) oluştururlar ve ardından bir “B Planı“na (daha ucuz takımlar, daha az güçlü makineler, vb.) yönelirler.

Burada istenen tabi ki, çok pahalı olmayan bir seçenek ile rekabetçi kalmaktır, bu da genellikle takımların zarar görmesi anlamına gelir.

Bu mantıktaki hata, yalnızca orijinal en iyi durum senaryosu kadar maliyetli olmakla kalmayıp, aynı zamanda boşa harcanan zamanın maliyetini de projeye ekleyen olası takımlama zorluklarını hesaba katmamaktadır.

Bu nedenle üst düzey, deneyimli, kendine güvenen CNC makine atölyeleri “B Planı” seçeneklerini ciddi olarak dikkate almıyor. Liderlik, yüksek kaliteli malzemeleri hemen seçmenin ve bir işi tamamlamak için en iyi süreçleri kullanmanın, rekabet devam ederken önde kalmanın değerini kanıtlar.

CNC Torna Freze Deneyim

8. Deneyim Paha Biçilemez

Bazı CNC makine atölyeleri diğerlerinden daha deneyimli personele sahiptir. CNC makinelerini kullanan onlarca yıllık başarılı projelerden elde edilen içgörünün yerini hiçbir şey tutamaz. Bu öncüler, tasarımdan montaja kadar projeleri yönetmeye aşinadır ve doğru süreçlerin yanı sıra kullanıma hazır birçok doğru alete sahiptirler.

Peki, gelecek vadeden biri deneyimli bir CNC makine atölyesine nasıl katılır?

Sonuçta, takım seçme , en iyi yüksek öğretim CNC sınıflarında veya eğitim oturumlarında bile öğretilen bir beceri değildir. Bu durumda, Ustalık bilgisinin bir örneğidir : genellikle üst düzey CNC makine atölyelerinde mühendisten mühendise aktarılan uzmanlık.

CNC freze tezgahı kesme takımlarını seçmek söz konusu olduğunda , bir operatörün yeteneklerini , projenizde çalıştıklarını görmeden nasıl değerlendirebilirsiniz? Bu zor bir görev. Önce deneyime bakın ve referans isteyin . Bir CNC tezgahı atölyesinin karmaşık parçalar için doğru takımları nasıl seçeceğini bildiğisini de sorgulayabilirsiniz.

Artık sadece bir CNC takımının nasıl performans göstermesini istediğinizi değil, aynı zamanda mühendislerin CNC işleme kesme takımlarını seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini de biliyorsunuz. 

Burada eksik kaldığınız bilgileri tamamlamak için CAD/CAM noktasında uzmanlaşmış ABBA Teknoloji olarak deneyimli personeli ile müşterilerimize üretimleri noktasında da yardımcı oluyoruz. Konu ile ilgili bizden bilgi almak için:

Bu yazıyı paylaşın
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
E-posta
Bunları da beğenebilirsiniz:
Yorumlar
GO2cam Ürünleri

GO2cam'i Keşfet

İşletmenizin tüm ihtiyaçlarına yanıt veren tek yazılım.
LİDER CAM YAZILIMI

SOLIDWORKS

Solidworks for GO2cam ile tasarım süreçlerinize destek veriyoruz.
ÖNERİLEN
Öne Çıkan Yazılar
Son Yazılar